Sabah Şekeri Ekrana Dönüyor

Sabah Şekeri Ekrana Dönüyor
Bir dönem 'Sabah Şekerleri' programıyla popüler olan Murat Başoğlu, televizyona dönmeye hazırlanıyor. Başoğlu bir şov programı yapacak..
Kendi kurduğu Biyer Art Studio tasarım şirketinin başkanı olan Murat Başoğlu, 'Tulipan Defterleri' ile Osmanlı kültürü ve motiflerini post-modern şekilde yorumluyor. Şebnem Dönmez ile beraber sunduğu 'Sabah Şekerleri' ve 'Görevimiz Tehlike' programlarından tanıdığımız Başoğlu, 1996 yılında Magazin Gazetecileri Derneği tarafından 'En İyi Erkek Sunucu' ödülüne layık görülmüştü. Bu başarılı kariyerin ardından iş hayatında reklam ve tasarım konusunda uzmanlaşmayı seçerek Biyer'i kuran ve sekiz yıldır bu sektörde başarılı projelere imza atan Başoğlu aynı zamanda Tulipan Creations markasının da yaratıcısı. Bu marka altında Murat Başoğlu'nun tasarımlarını yaptığı Tulipan Defterleri, Osmanlı motiflerini modernize ederek Osmanlı kültürüne ait resim ve illüstrasyonlarla süsleyen özel bir defter serisi. 2002 yılında Hande Bermek'le evlenerek, ekranlara veda eden başarılı sunucu, yeniden televizyona dönmek istiyor. İyi bir yapım olursa oyunculuk da yapacağını söyleyen Başoğlu, yaz sonunda tek kişilik gösterisi 'Ben de televizyon izliyorum' ile hayranlarıyla buluşacak.

BİR TERCİH YAPTIM, EVLİLİĞİ SEÇTİM

* Televizyon sektöründe tam da zirvedeyken işi bırakıp kendi reklam ve tasarım şirketinizi kurdunuz, neden?
Bizim gibi popüler bir meslek içindeyseniz, özellikle de televizyon sunucusu olunca hayran kitleniz ve size olan talep çok fazla oluyor. O zaman normal hayatınızı yaşayamıyorsunuz. Kimileri bu şöhretli hayatın içinde olmaktan memnun ve evliliğini de yürütebiliyor ama benim gibi insanlar evlilikle bu işin birlikte yürümeyeceğine inanıyor. O dönemde üzerimde çok ilgi vardı ve ben bunun yıpratıcı olacağını düşündüm.

*
Neden böyle düşündünüz?
Mutlu bir evlilik yaşamak ve onun tadını çıkarabilmek için en güzel dönemde televizyonu bıraktım ve bu şirketi kurdum. Neden televizyonu bıraktığımı ilk kez size anlatayım: Kral TV'nin gecesine davetliydim, çıkışta partisine gittim. Partide hayatımda ilk defa gördüğüm sarışın bir kız yanıma geldi ve "Ateşiniz var mı?" dedi. Sigarasını yakarken elini omzuma attı ve gazetecilerin hepsi fotoğraf çekmeye başladılar. Ertesi gün 'Murat Hande'yi aldatıyor' diye haber çıktı. Bu olay sonrasında televizyonu bırakmaya karar verdim. Yedi yıldır magazincilerin olduğu yerlere gitmedim ve çok mutlu yaşadım. Onların gözünden silinmek inanılmaz güzel bir şey.

*
Aslında bu tür fedakarlıkları genelde kadınlar yapar siz de tam tersi olmuş. Eşiniz mi talep etti televizyonu bırakmanızı?
Ama kadınların çoğu sonra da geri dönüyorlar ekrana (gülüyor). Hayır, eşimden böyle bir talep gelmedi ama bakıyorsunuz o durumda zoru yaşayacak olan, üzülecek olan o. Onun üzülmesini hiç istemediğim için bu sektörü kendi kararımla bıraktım.

KÜLTÜRÜMÜZÜN MOTİFLERİ YOK

* Şimdi de Tulipan ile gündemdesiniz, Osmanlı kültürüne ilginiz nereden geliyor?
Ben okulda da tarih meraklılarındandım, Osmanlı tarihiyle yakından ilgileniyordum. Sonra 10 yıl mankenlik yaptım, modayı yakından takip ederken gördüm ki her yerde Hint ve Afrika esintileri var ama bizim kültürümüze, Osmanlı'ya ait motifler neredeyse yok. Neden böyle diye düşünmeye başladım. Reklam ajansından ziyade tasarım üzerine bir şeyler yapmak istiyordum. Ancak televizyonda sabah programı sunduğunuz zaman ertesi sabah tasarımcı olmanız o kadar kolay olmuyor.

*
Önyargı oluyor değil mi?
Evet, insanları ikna etmek çok kolay olmuyor. Bizde sap ve saman çok karışık durur ama Avrupa'da bu işler böyle değil. Sizi herkesle aynı sanıyorlar ve tanımıyorlar. Benim de bu alana geçmem zaman aldı. İlk başlarda ajansın işleriyle çok yoğunduk, çocuk olunca Amerika'ya gittik ve üç-dört ay orada kaldık. Sonra yaptığım işten zevk almadığımı anladım ve tasarımcı olmaya karar verdim. Yeni bir tasarım kadrosu kurduk ve bu defterlerle işe girdik.

ÇABUK UNUTTUK

* Modanın içinden gelen biri olarak tasarımda bunun faydasını görüyor musunuz?
Mankenlik yaptığım yıllarda da en çok koreograf asistanlığı yapan kişiydim çünkü bu işten anlardım. Uğurkan Erez'e asistanlık yapardım. İnsanın o tür bir gözünün olmasının mutlaka bir katkısı oluyor. O dönemlerde de dünyanın her yerini gezer görürdüm. Bu insana vizyon katıyor. Milano'da ve New York'ta moda haftasına gidip tasarımcıların neler yaptığını gördüğünüz zaman bunlar hep size birer artı olarak dönüyor. İleride işin moda tarafına geçmek bir gibi bir niyetim var. Bizim kıyafetlerimizi dünya modacılarına tanıtan bir şirket kurmak istiyoruz. Biz Anadolu'da hâlâ kullanılan yazmaları ve oya işlerini çok çabuk üzerimizden attık. Unuttuk bu değerlerimizi... Oysa yaşadığımız kültüre sahip çıkmamız lazım. Şimdi bu konuda bir arşiv hazırlamaya başladık. Osmanlı'dan Cumhuriyet tarihine gelen kıyafetleri arşivliyoruz. Bu tarihe kadar olan Türk modası üzerinde çalışıyoruz.

*
'Tulipan' kavramını biraz açabilir miyiz?
Tulipan, Çini Sanatı diye geçiyor ama Tulipan Osmanlı'da lalenin gerçek ismidir. O zamanlar Osmanlı'da en çok tulip yani lale motifi kullanıldığı için lale motifinin yer aldığı çiniye geçişi de buradan geliyor. Yani çinideki lalenin ismi de denebilir. Şu anda Hollanda dünyaya göğsünü gere gere laleleri anlatıyor, hatta ekonomilerini bile bunun üzerine kuruyor. Sadece lale tarlalarını gezmeye giden insan sayısının yüksekliğine inanamazsınız. Ben de gittim ve hepsini gezdim. Tulipan defterleri fikri de o gezi sırasında oluştu zaten. Orada lalelerden hediyelik eşyalar satıyorlar, laleli defterler, kalemler, eşyalar... Dedim ki 'bizde niye bu hediyelik eşya kültürü yok?' Ben turist olsam nereleri gezerdim deyip, Eminönü, Topkapı, Ayasofya Müzesi, Mısır Çarşısı ve Kapalıçarşı gibi turistik bölgeleri dolaştım. Orada hediyelik eşya olarak alınabilecek kaliteli şeyler hakikaten yok. Bu işe girmeye böylece karar verdim.

DEFTERLERİN DEVAMI GELECEK

* İşe defterle başladınız, devamı gelecek mi?
Evet, geçen sene defterlerle başladık ama 1 Euro'dan 100 Euro'ya kadar oluşan hediyelik eşyalar satan dükkanlar zinciri kurmak istiyorum. Mum, kalem gibi gündelik hayatta kullanabileceğiniz her şey olacak. Bir ekibim var, birlikte bu konu üzerinde çalışıyoruz.

*
Ürünler nerelerde ve kaça satılıyor?
Lale ve padişah serisi şu anda, Mudo mağazaları, Megavizyon, İnkilap Kitapevi, Mefisto ve birçok yerel kırtasiyede satılıyor. Fiyatlar 10-15 YTL arasında değişiyor.

*
Kağıt-kalem aslında giderek yerini bilgisayarlara ve notebook'lara bırakıyor, bu anlamda defterlerin satılmayacağını hiç düşündünüz mü?
Hayır, deftere ihtiyaç hiç bitmez. Kağıt-kalem kullanmadan olmaz. Bilgisayarın amacı başka. Kağıda yazdığınız şeyler silinmiyor, yok olmuyor daha güvenli. İnsanlar dokunarak yazmaktan daha çok hoşlanıyor bence. Defter uzun yıllar hayatımızda olmaya devam edecek.
 
* Televizyonda olmayı hiç özlüyor musunuz?
Televizyona geri döneceğim, niyetim var. Nasıl bir şey yapacağımı şu anda tam olarak bilmiyorum ama büyük ihtimalle bir gece şovu olacak ve biriyle birlikte sunacağım. Ben yarın sabah kalksam ve sabah programı yapsam yine eskisi gibi yüksek reyting alırım, çok iddialıyım.

*
Ama sizin bıraktığınız dönemle şimdiki dönem arasında çok fark var, beğeniler değişti...
Televizyonların genel yapısı bu, bir şey tuttuğu zaman 30 tane aynısından yapıyorlar. Mesela Amerika'da 'Sex and the City' dizisi yedi sene sürdü, şimdi de film oldu. 'Friends' 10 yıl sürdü. Ama bizde en fazla iki-üç yıl içerisinde bitiyor. Çünkü karşınıza başka kanallarda aynısından konuyor ve işin suyu çıkıyor. Ben televizyonlardan önce sahneye döneceğim. Televizyonda gördüğünüz her karakter benim şovumun içinde olacak. Şovumun adı da 'Ben de televizyon izliyorum' olacak. Şu anda ekip kuruluyor, yazdan sonra küçük bir mekanda şovum başlayacak.
 

Benden sonra genç sunucu çıkmadı!

* Yedi yıl içinde birçok oyunculuk teklifi almış ama hep reddetmişsiniz...
Evet, en son Abdullah Oğuz bir yarışma programı için teklif getirmişti, onu da kabul etmedim. Hatta o programı da Reha Muhtar sundu. Yedi yılda belki de 500 tane teklif geldi. Oyunculuk yapmak istiyorum ama 'mutlaka oyunculuk yapmam lazım' diye de bir stres içinde değilim.

*
Yedi yıl içinde hiç istediğiniz gibi bir teklif olmadı mı?
Bu süreçte bir sürü iyi iş yapıldı ama onlar bana teklif edilmedi... Ben artık şöyle bir duruma geldim; yapımcılar toplandıkları zaman proje üzerinde çalışırlarken Murat Başoğlu ismi söylendiği zaman "O nasılsa çalışmıyor, kabul etmiyor" diyorlar. Ben artık yapımcıların televizyona döndüğümü bilmesini istiyorum.

*
İyi bir proje için kıstaslarınız neler?
İyi bir senaryo ve iyi bir yönetmen şart. Ben bu zamana kadar birçok rol oynadım ama hiçbiri bana şöhret getirmedi. Artık rol bana yazılmalı, yazılmış bir role gidip oynamayı düşünmüyorum. Eğer akla gelen ilk isim bensem o zaman var olurum o işin içinde. Televizyon sunuculuğumu da devam ettirmek istiyorum. Kimse kusura bakmasın ama benden sonra 30 yaş altı sunucu çıkmadı... Sunuculuğu oldu bırakalı yedi oldu ama hâlâ benim bıraktığım dönemdeki isimler sunuculuk yapıyor.

*
Mesela?
Dönüyoruz dönüyoruz Mehmet Ali Erbil ve Cem Davran'a sunduruyoruz programları. Gece şovlarını Beyaz ve Okan Bayülgen yapıyor. İkisi aynı kanaldan emekli olacak neredeyse.

*
Aslında talkshow yapan çok kişi oluyor ama tutmuyor...
Evet, ama ben yaptım tuttu. Hem de BRT'de yapmıştım. Bir de 'Armut Şov' diye bir program yaptım. İkisi de çok sevilerek izlendi, Hatta başka kanala transfer bile olduk.
 
(Sabah)
 • Yorumlar 23
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
 • Galatasaray'dan Nihat Doğan'a Cevap17 Şubat 2015 Salı 08:21
 • Mustafa Ceceli Özgecan'ın Katillerine İdam İstedi16 Şubat 2015 Pazartesi 11:33
 • Nihat Doğan'ın Özgecan Aslan'la İlgili Twitleri Tepki Çekti16 Şubat 2015 Pazartesi 09:19
 • Acun Ilıcalı Nihat Doğan'ı Survivor Kadrosundan Çıkardı16 Şubat 2015 Pazartesi 09:02
 • Nihat Doğan'a Twitter'da Tepki Yağdı15 Şubat 2015 Pazar 17:16
 • Demet Akalın Küfür Etti10 Şubat 2015 Salı 07:17
 • Can Bonomo'nun Twitter ve İnstagram Hesabı Hacklendi05 Şubat 2015 Perşembe 11:58
 • Ajdar'dan Sahte Twitter Açıklaması05 Şubat 2015 Perşembe 10:02
 • Pınar Altuğ İsyan Etti04 Şubat 2015 Çarşamba 16:31
 • Sinem Kobal Rezil Oldu04 Şubat 2015 Çarşamba 10:50
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Kral Magazin | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Haber Scripti: CM Bilişim