Ne Kadar Sorunlu Gelin Varmış Memlekette

Ne Kadar Sorunlu Gelin Varmış Memlekette
"Benim Annem Bir Melek"te kayınvalideyi canlandıran Oya Başar ve gelinleri Dolunay Soysert işe Ayçin İnci, evlilik ve dizi hakkında konuştu.

atv'de yayınlanan 'Benim Annem Bir Melek' dizisi yeni sezonun ilk bölümüyle bu akşam ekranda! Geçen yıl sezon ortası başlayan dizide kayınvalideyi canlandıran Oya Başar, gelinleri Dolunay Soysert ve Ayçin İnci'yle izleyicinin kendilerini çok beğendiğini söylüyor ve ekliyor: Memlekette ne kadar sorunlu gelin varmış!..

Ne kadar güzel bir kadınmış da farkında değilmişim, diye düşündüm ilk yakından gördüğümde Oya Başar'ı... 'Ne kadar kompleksiz ve kaprizsiz bir oyuncuymuş' diye geçirdim içimden Dolunay Soysert'in set asistanı ile yaptığı bir diyaloğu duyduğumda... Ayçin İnci'yle karşılaştığımda ise aklımdan geçen ilk cümle şu oldu: 'Ne kadar kilo almış... Evlilik yaramış. Ama yakışmış..." Üç oyuncuyla 'Benim Annem Bir Melek' dizisinin Park Orman'daki setinde buluştuk. Sohbetimizin teması elbette dizide mizahi bir dille anlatılan gelinkaynana kavgaları oldu... Türkiye'de kime sorsanız kaynanası ile yaşadığı problemleri bir bir sıralamaya başlar ama onlar çok şanslı... İnci 'Kaynanam beni gelin değil, torunu olarak görüyor' diyor, Soysert en en iyi eleştirmeninin kayınvalidesi olduğunu söylüyor. Başar ise rahmetli kaynanasını 'Ah keşke şimdi babaanne yaşasa da bizimle otursaydı' diyecek kadar özlemle hatırlıyor.

BİZBİRBİRİMİZİ SEVDİK

* Artık Türk halkına dizi beğendirmek neredeyse imkansız oldu. Siz ise yılın ortasında başlamanıza rağmen reytinglere yenilmeyip yeni sezona da bu diziyi taşıdınız. Nasıl başardınız bunu?

OYA BAŞAR: Projem doğruydu. Çünkü herkesin kendinden bulacağı bir şey var. Biz tekst üzerinde yüzde 60 başarıyı zaten yakalamıştık. Doğru oyuncu seçimleriyle de başarı oranınız yüzde 80'lere çıkıyor. Çok onur verici... Son zamanlarda çok keyif aldığım bir dönemi yaşıyorum.
AYÇİN İNCİ:
Çok sıcak bir aile dizisi bu, espriler çok doğal... İnsanların gülmeye ihtiyacı olan bir dönemde bunu başardık.
DOLUNAY SOYSERT: Türk aile yapısını çok iyi karşılayan bir projeydi. Ekibin de güzel bir enerjisi vardı. Biz birbirimizi sevdiğimiz için seyirci de bizi sevdi. Bir de gerçekten ağlamaktan yoruldu insanlar. Daha çok gülmek, kendi hallerini görmek istiyorlar. A.İ.: Gelin-kaynana durumu da insanların çok ilgisini çekti. Çok tatlı bir gelin ve tatlı bir kaynana var. Kaynana ne kadar kötülük yapıyor gibi görünse de iyi bir yüreği var. Sadece herkesi kontrol etmek istiyor. Gelin de bir türlü derdini anlatamıyor.

SOKAKTAKİ İLGİ MUHTEŞEM

* Ayçin Hanım, dizide Metin'in nişanlısı saf Nalan rolündesiniz. Bu sezon evlenecek misiniz?

D.S.: Ay evet ben onu heyecanla bekliyorum. İnşallah gelinlik giydireceğiz. Bakalım Nalan nasıl dayanacak o azaba? Bakalım o da aynı apartmanda mı oturacak, onun başına da mı aynı şeyler gelecek? Sorun ben de mi yoksa gelin olma sıfatında mı? Heyecanla bekliyorum. (kahkahalar)
A.İ.: Aslında evlilik gözükmüyor...
D.S.: Nalan evlenir değil mi Oya Abla?
O.B.: Hayır! Diğer oğlumu hiç evlendirmeye niyetim yok! (kahkahalar)
D.S.: Yaaa hayır! Hep bu sorunları ben mi çekeceğim ama! (gülüyor)
A.İ.: Zaten evlenseler bile Nalan aynı şeyleri yaşayamayabilir...
O.B.: (araya giriyor) O kaynanasının dediklerini anlamaz ki... (kahkahalar)
A.İ.: Evet o kaynanasının söylediği her şeyi kabullenmeye çok hazır!
O.B.: Çok gülüyorum Nalan'ın tipine...
D.S.: Ben de... Ben o konuşmaya başladığı zaman lafım varsa bile bırakıp onu izlemeye başlıyorum.
A.İ.: Komik ve saf bir tip. İnsanların ona kötü bir şey yapması da zor. Çünkü her şeyi iyi yerden alıyor. Pek kolay kırılmıyor.

* Peki bu bölümde izleyenleri ne gibi sürprizler bekliyor?

D.S.: Benim ailem giriyor devreye yani apartman biraz daha kalabalıklaşacak. Ben yeni karakterleri seviyorum. Çünkü biz de yeni reaksiyonlar oluşturuyoruz.

* Sokaktan aldığınız tepkiler nasıl?

O.B.: İlgi muhteşem. Geçenlerde kızımla dışarı çıktım. Hangi dükkana girsem müşterisinden tezgahtarına herkes 'Oya hanım içimiz kararmıştı. Allah sizden razı olsun bizi güldürdünüz' dedi.
A.İ.: Beni hep dram dizilerinde gördükleri için burada oynadığım karakter çok şaşırttı insanları ama çok da sevdiler. Biraz sıkıştırıyorlar yanaklarımı Nalan olduğumu düşünerek. Ben de öyleymişim gibi yapıyorum... (gülüyor)
D.S.: Bu diziden sonra 'Ne kadar çok sorunlu gelin varmış memlekette' dedim. Nereye gitsem; "Benim kayınvalidem de aynen öyle" diyor. Hatta acaba 'Gelin olma statüsü, kayınvalidenin kötü olduğunu düşündürten bir şey mi' diye düşünmeye başladım. Çünkü Türkiye'nin yarısından çoğu kötü kaynana! Mümkün değil bu! Ama hakikaten gelin-kaynana kabusu diye bir kabus var ortada... İnşallah bu dizi kaynanalara ayna olur. Ve gelin-kaynana kavgasının ne kadar gereksiz ve yıpratıcı olduğunu fark ederler. Neriman karakterini izleyince gülerler ve yaptıklarını haksız bulurlar. Veya madem böyle devam edecekler en azından Neriman'ın sevgi dolu yüreğini örnek alsınlar.

Kayınvalidem çok aydındı

Oya Başar: Hiçbir zaman 'annecim annecim' gibi bir dururum olmadı ama kayınvalidem çok severdi beni. Çünkü çok dürüsttüm, yalındım, kızdığım şeyi de söyleyebilirdim. Hala da sevgiyle hatırlarım 'ah babaanne de şurada bir kenarda otursa' diye. Çok aydın bir kadındı; öğretmendi. Levent de (Kırca) bana değer verdiği için, dozu çok güzel ayarlıyordu. Hatta çevrem, annem de dahil olmak üzere çok şaşırırdı. "Ya insan kayınvalidesini nasıl bu kadar ister?" diye.
 
Onlar, gelin-kaynana sorunları yaşamıyorlar!
 
* Eşlerinizin anneleri ile tanıştığınız ilk günü hatırlıyor musunuz?

A.İ.:
Ben çok heyecanlandım. Tabii ki beğenilme beğenilmeme korkusu oluyor. Çünkü daha önce eşimin annesi hakkında bahsedilen şeyleri dinlemiştim. Çok zarif ve detaylara dikkat eden bir hanım. Çerkez terbiyesi ile büyümüş. Aramızda da büyük bir kuşak farkı var. Doğal davranmam gerektiğini düşündüm ve kendimi tamemen akışa bıraktım. Çok sevdi beni. Ben de onu... Beni gelini olarak değil de torunu gibi görüyor.
D.S.: Ben yemeğe davet etmiştim Sinan'ın annesi, anneannesi ve babasını. İlk orada karşılaştım. Çok sıcak ve konuşkandır benim kayınvalidem zaten. Hiçbir zaman gelin gözüyle bakmadı bana. Benim tanıştığımız günkü derdim başkaydı. Gerçekten çok güzel yemek yapan bir aileye gelin gittim. Onlar Antepliydiler ve Antep gelini denilen bir kavram vardır ya; mutfağa girip de 20 çeşit yemek çıkaran kadınlar onlar... Tedirgin olmuştum yaptığım yemeklerden. Ben de Adana yemekleri yapmıştım. Çok beğenmişlerdi. O zaman "Evet tamam mideden geçtim, bundan sonra yapacak fazla şey kalmadı" demiştim. Kayınvalidemen iyi eleştirmenimdir.

* Nasıl hitap ediyorsunuz kayınvalidenize... 'Anne' mi diyorsunuz...
 
D.S.: Ben Hale Anne diyorum.
A.İ.: Ben anne diyorum. Ama bazen ağzımdan İnci Hanım diye de çıkabiliyor ama anne demeye gayret ediyorum, daha sıcak bir sesleniş.

* Sizler şanslısınız ve gelin-kaynana çatışması yaşamıyorsunuz. Peki ya Neriman gibi olsalardı 'Büyüktür, saygı duyarım' deyip sessiz mi kalırdınız, tepki mi gösterirdiniz?

A.İ.:
Neriman aslında tüm cadılıklarını yanında da iyi biri. Ama sadece cadılık yapan bir kaynanam olsaydı görüşmezdim. İçindeki o iyi yanı görürsem 'Büyüktür' deyip idare ederdim, espriye vurabilirdim. Ama Neriman oğluyla gelinin odasına giriyor ve gelinin üstünden yorganı çekip oğlunun üstünü örtüyor. Böyle yapılmasına hayatta izin vermem.
D.S.: Tamemen aynı fikirdeyim. O iyiliği görürsem idare ederim. Kötülük varsa da mutluluğum için sonuna kadar savaşırım. Yani sokmam hayatıma.
 
Çocuk yapmak için daha çok erken!
 
EVLİLİK

* Ayçin İnci: Evlendikten sonra mevcut güvenin üstüne daha da bir güven gelişiyor çünkü artık bir yuva, bir aile oluyorsunuz. Geçen aylar boyunca içimi büyük bir huzur kapladı. Çocukluğumdaki aile olmanın hissini şu anda tekrar hissediyorum. Aslında ben çok fazla bahsetmek de istemiyorum. Uyarıyorlar beni 'çok iyi' deme diye...
* Dolunay Soysert: Biz Sinan'la iki seneyi bitirdik. Neredeyse görücü usulü evlendik diyebilirim. Gördük evlendik, (gülüyor) 6 ay içinde, çok hızlı oldu. Mesela hiç tatile çıkmamıştık. Aramızda "Sinan sen dolma sever misin?" "Yok ben bakla severim" tadında konuşmalar oluyordu evliliğimizin ilk aylarında. Hatta flört döneminde sinemaya bile gidememiştik çok yoğun çalışıyorduk.

ÇOCUK

* Ayçin İnci: Ahmet'in annesi çocuk diye tutturmuyor ama çok arzu ediyor. "Ölmeden bir görsem çok sevineceğim, elinizi çabuk tutsanız iyi olur" diyor. Bana iyi bakmaya çalışıyor. Önüme meyvelar koyuyor. Ama daha zamanı var, şu an olmaz.
* Dolunay Soysert: Kayınvalidemden çok Sinan'ın anneannesi baskı yapıyor çocuk için. Kayınvalidem 'Sokaktaki bütün çocukları seviyorum biliyor musun' tarzında cümlelerle göndermeler yapıyor. Ama anneanne açıktan 'Vakti geldi eeeh!' diye sinirleniyor. Bu temponun içine sıkıştırılmış bebek istemiyorum. 2-3 ayı geçireyim sonra düşüneceğim.
 
(Buge Cankat / Sabah)
 • Yorumlar 1
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
 • Galatasaray'dan Nihat Doğan'a Cevap17 Şubat 2015 Salı 08:21
 • Mustafa Ceceli Özgecan'ın Katillerine İdam İstedi16 Şubat 2015 Pazartesi 11:33
 • Nihat Doğan'ın Özgecan Aslan'la İlgili Twitleri Tepki Çekti16 Şubat 2015 Pazartesi 09:19
 • Acun Ilıcalı Nihat Doğan'ı Survivor Kadrosundan Çıkardı16 Şubat 2015 Pazartesi 09:02
 • Nihat Doğan'a Twitter'da Tepki Yağdı15 Şubat 2015 Pazar 17:16
 • Demet Akalın Küfür Etti10 Şubat 2015 Salı 07:17
 • Can Bonomo'nun Twitter ve İnstagram Hesabı Hacklendi05 Şubat 2015 Perşembe 11:58
 • Ajdar'dan Sahte Twitter Açıklaması05 Şubat 2015 Perşembe 10:02
 • Pınar Altuğ İsyan Etti04 Şubat 2015 Çarşamba 16:31
 • Sinem Kobal Rezil Oldu04 Şubat 2015 Çarşamba 10:50
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Kral Magazin | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Haber Scripti: CM Bilişim