Kaliteli Türk Müziği İçin Avaze Var

Kaliteli Türk Müziği İçin Avaze Var
14 kadından oluşan Avaze Türk Müziği Kadınlar Topluluğu klasik Türk müziğinin en güzel örneklerini icra ediyor.
Hepsi kadın...Hepsi Türk müziğine gönlünü vermiş 14 sanatçı... Avaze Türk Müziği Kadınlar Topluluğu üyesi bu 14 kadın, kendi imkanlarıyla kurdukları gruplarıyla birlikte 2005 yılından bu yana klasik Türk müziğinin en güzel örneklerini icra ediyor.
 
Her biri İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı mezunu olan grup üyeleri, şarkılarıyla geçmişten günümüze bir köprü kuruyor. Grubun kurucuları arasında Prof. Dr. Nermin Kaygusuz, Yard. Doç. Şerife Güvençoğlu ve Doç. Nilgün Doğrusöz bulunuyor.
 
İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Çalgı Bölümü'nde öğretim görevlisi olan Kaygusuz, kuruluş aşamalarını şu sözlerle anlatıyor: "Bir öğle yemeğinde Şerife Hanım ve Nilgün Hanım'la birlikte grubu kurmaya karar verdik. Başta kadınlı- erkekli bir grup kuralım diye düşünürken sonra sadece kadınlardan oluşan bir grupta karar kıldık." Grubun isim annesinin Doç. Dr. Nilgün Doğrusöz olduğunu belirten Kaygusuz, "Avaze, Farsça'da yüksek ses ve sesleniş anlamına geliyor" diye konuşuyor.
 
Grubun sanat danışmanlığını, gruba büyük destek veren Prof. Dr. Nevzat Atlığ üstleniyor. Grupta ses sanatçıları olarak Doç. Nilgün Doğrusöz, Yard. Doç. Şerife Güvençoğlu, Sinem Özdemir, Nesibe Özgül Özbilen, Oya İşboğa, Filiz Yıldızbaşoğlu, Ayşegül Yüzgeç ve Aybige Demir yer alıyor. Kemençeyi Prof. Dr. Nermin Kaygusuz, kanunu Ayşegül Toksoy, udu Eylem Erdemir, viyolayı Şule Şakar, viyolonseli Ayşe Hatipoğlu ve tanburu Göknil Bişak çalıyor.
 

KADIN OLMANIN ZORLUĞU VAR

Hayatın içinde kadın olmanın zorluklarını yaşayan bu 14 sanatçı, iş hayatlarında da sadece kadınlardan kurulu bir grubun içinde olmanın çok zor olduğunu belirtiyor. Şerife Güvençoğlu, "İş hayatında kadın olduğunuz zaman devamlılığı yakalamak çok zor; çünkü kadın hem anne hem de eş. Evine ve ailesine karşı sorumlulukları var" diye konuşuyor. Grubun kurucularından Nermin Kaygusuz ise kadın saz sanatçısı bulmanın çok zor olduğuna dikkat çekiyor.
 
Kaygusuz konuyla ilgili olarak şunları söylüyor: "Ses sanatçısının yetişmesi saz sanatçısına göre daha kolay çünkü sadece sesini çalıştıracak. Sesinizi günde en fazla bir saat çalıştırabilir, bir saat egzersiz yapabilirsiniz ama enstrümanınız çalgı olunca, beş saat de çalışma imkanınız var. Dolayısıyla seste bir aracınız yok ama çalgı çalıyorsanız, o tahtayla duygularınızı ifade etmeniz gerekiyor. Ses eğitimi talebeleri çalgı talebelerinden çok fazla olduğu için çalgı çalan kadın bulmakta çok zorlanıyoruz." Türk müziğinin geleneğinde sese eşlik etme kavramının olduğunu belirten Kaygusuz, "Çalan insanlar tanınmıyor halbuki onların yükü daha fazla" diye konuşuyor.
 
Şerife Güvençoğlu gruba üye seçimlerinde çok titiz davrandıklarını söylüyor. Konusunda bu alanda eğitim alan insanları tercih ettiklerini belirten Güvençoğlu, "Sahnede iyi görünen ve hem göze hem de kulağa hitap edenleri tercih ettik" diye konuşuyor. Grubun repertuvarı da tıpkı üyelerin seçimindeki gösterilen titizliğin aynısıyla belirleniyor. Ses Eğitimi Bölümü'nde öğretim görevlisi olan Sinem Özdemir, repertuvarda klasik Türk müziği eserlerinin yanı sıra; Cumhuriyet dönemi bestekarları ile kadın bestekarların eserlerine de yer verdiklerini söylüyor.

ZARARLI MÜZİKTEN UZAK DURULMALI
 
Prof. Dr. Nermin Kaygusuz, grubun amacının temiz icra olduğunu söylüyor ve sözlerine şöye devam ediyor: "Amacımız temiz icrayı geri döndürmek. İcra yavaş yavaş çok kirlendi. Müzik ruhun gıdası, tıpkı beslenmemizde nasıl fast-food'tan ve katı yağlardan uzak duruyorsak, ruhumuzu beslerken de zararlı müziklerden uzak durmamız gerekir..." Konser verecekleri yerleri de tıpkı repertuvar seçimlerinde olduğu gibi özenle seçtiklerini belirten Kaygusuz, 10 Kasım'da gerçekleşecek olan Eskişehir Festivali'ne davetli olduklarını dile getiriyor. Grup, kasım ayında da Caddebostan Kültür Merkezi'nde sahneye çıkacak.
 
Şarkı yarışmalarında seviye sıfır!
 
Her ikisi de öğretim görevlisi olan Prof. Dr. Nermin Kaygusuz ve Yard. Doç. Şerife Güvençoğlu, ekranlardaki şarkı yarışmaları konusunda veryansın ediyor. Bu tür programların reyting uğruna kalitesizce yapıldığına dikkat çeken Kaygusuz, "Jüri üyelerinin birbirleriyle tartışmaları sadece reyting içindir. Yanlış bilgiler verilip yanlış değerlendirmeler yapılıyor. Seviyeler sıfır. Niye konservatuvardan hocalar çağrılmıyor da medyatik isimler çağrılıyor?" diye konuşuyor. Jürilerde elmalarla armutların karıştırıldığını belirten Güvençoğlu, "Çok değer verdiğimiz bazı isimler o yarışmalara katılarak bizi hayal kırıklığına uğratıyor. Reyting uğruna yanlış işler yapılıyor. Katılanların çoğu bizim öğrencilerimiz. Okulda başarısız olunca o tür yarışmalara yöneliyorlar" diye konuşuyor.
 
Kuruldukları 2005 yılından bu yana kendi imkanlarıyla varlıklarını sürdüren Avaze topluluğu, maddi bir destek veya sponsor bulamadıkları takdirde grubun devamlılığının tehlikeye gireceğini söylüyor. Prof. Dr. Nermin Kaygusuz, grupta birçok kişinin özveriyle hiç maddiyat düşünmeden yer aldığına dikkat çekiyor.

Asla ödün vermeyiz

Yard. Doç. Şerife Güvençoğlu ile müziğe ticari bakmadıklarını ancak birlikte olabilmeleri için ekonomik bir güçlerinin olması gerektiğini vurguluyor. Grubun bir diğer solisti İTÜ Ses Eğitimi mezunu Oya İşboğa ise, "Ticari amaç güdülmeden yapılan her çalışma belli bir kitleye hitap ediyor. Tanınmak ve para kazanmak için ödün vermek şart ama biz asla ödün vermeyeceğiz" şeklinde konuşuyor. Sinem Özdemir de okulda eğitimi aldıkları klasik üsluptan vazgeçmeyeceklerini ve genç öğrencilerine bu anlamda örnek teşkil etmek istediklerini dile getiriyor.
 
(Sabah)
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mahsun Kırmızıgül Hayranlarını Şoke Etti30 Ocak 2015 Cuma 10:58
 • Yeşilçam'ın Ünlü Yönetmeni Yoğun Bakımda29 Ocak 2015 Perşembe 17:06
 • Galada İzdiham!28 Ocak 2015 Çarşamba 11:27
 • Ata Demirer Yeni Özgesini Buldu17 Ocak 2015 Cumartesi 15:33
 • Ceyda Ateş Setlere Geri Döndü13 Ocak 2015 Salı 15:10
 • Mahsun Kırmızıgül Russel Crowe'u Yendi06 Ocak 2015 Salı 09:41
 • Çakallarla Dans 3 Rekora Gidiyor31 Aralık 2014 Çarşamba 15:10
 • İlyas Salman'ın Oynadığı Film Oscar'da24 Aralık 2014 Çarşamba 11:35
 • Kış Uykusu Oscar'dan Elendi20 Aralık 2014 Cumartesi 12:31
 • 'Demet İvedik' Geliyor14 Aralık 2014 Pazar 17:10
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Kral Magazin | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Haber Scripti: CM Bilişim