"Hatırla Sevgili"de Veda Gecesi

"Hatırla Sevgili"de Veda Gecesi
'Hatırla Sevgili' oyuncuları bu gece ekrana veda edecekleri için hüzünlü: "Çok önemli bir dönemi tarafsız olarak anlattık. Doğru dürüst bir iş yaptık. Vedalaşmak bizi hüzünlendiriyor."

atv'nin iki yıldan beri izleyicide tiryakilik yaratan dönem dizisi 'Hatırla Sevgili', bu akşam ekrana gelecek final bölümüyle sona erecek. Türkiye'nin yakın tarihine ışık tutan dizi ekran serüveni boyunca; 1960 ihtilalini, Adnan Menderes'in idamını, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının mücadelesini ve 1980 darbesini izleyiciyle buluşturdu. Özellikle genç kesime yakın geçmişin ruhunu yaşatan 'Hatırla Sevgili', oyuncuları için de unutulması zor ve çok özel bir proje oldu. Dizinin yönetmeni Ümmü Burhan ve oyuncuları Cansel Elçin, Beren Saat, Belçim Bilgin Erdoğan, Laçin Ceylan, Ayda Aksel, Ayfer Dönmez ve Ezgi Asaroğlu; 'Hatırla Sevgili'ye dair görüşlerini GÜNAYDIN'a anlattı.

* ÜMMÜ BURHAN (Yönetmen): "Bu akşamki finalimizle birlikte bir devrin kapanıp, başka bir devrin başladığı havasına kapılıyorum. 'Hatırla Sevgili'nin televizyona yeni bir anlayış getirdiğine inanıyorum. Bundan sonra daha düzeyli, daha özel işlerin yapılacağına inanıyorum. Bir işi özenli yapmanın ne demek olduğunu gördük. Tabii ki çok hüzünlüyüz. Bizim karakterlerimiz dışında anlattığımız dönem gerçek, yaşanmış. Onlarla da vedalaşmak hüzünlendiriyor bizi. Her bitiş yeni bir başlangıç. İnşallah bu bitiş daha güzel şeylere gebedir."

* CANSEL ELÇİN (Ahmet): "Bu dizide oynadığım için çok gurur duyuyorum. Bittiği için biraz hüzün var ama lezzetli yerinde bırakmak da iyi oldu. İki sene Ahmet'le birlikte yaşadım. Bu akşamdan sonra Ahmet bitecek ve bu bana hüzün veriyor. Çok önemli bir dönemi tarafsız bir şekilde anlattık ve dizi dünyasında sanata yaklaştık. 'Hatırla Sevgili'yi insanlar uzun süre hatırlayacak. İnsanlar Adnan Menderes, Deniz Gezmiş'in kim olduğunu bilmiyordu. Tarafsız olarak anlatmayı becerebildik."* LAÇİN CEYLAN (Sevim): "Dizi bitiyor diye o kadar büyük bir hüzün duyuyorum ki anlatamam. Hatta gazete çekimlerinde kendimi tutamayıp hüngür hüngür ağladım. Böyle bir tepki vereceğimi düşünmüyordum ama içim kabarmış demek ki! Set ortamını çok arayacağımı itiraf etmeden geçemeyeceğim. 'Hatırla Sevgili', popüler kültürün istenildiğinde çok iyi kullanılabileceğini gösterdi. Gençler de yakın tarihe ilgi göstermeye başladı. Dizi sayesinde şu anda neden bu halde olduğumuzun ve gündemin kökeninin nerelere dayandığına dikkat çekildi."

* AYDA AKSEL (Selma): "İyi bir şeyi bitirmenin burukluğu yaşanıyor tabii ki. Doğru dürüst bir iş yaptık ve yarı belgesel havasında bir proje oldu. Topluma çok şey kazandırdık ve finale geldiğimizde bu duygunun verdiği iç rahatlığını hissediyoruz."

* AYFER DÖNMEZ (Işık): "Bu kadar güzel bir işin bitmesi doğal olarak insanı hüzünlendiriyor. Çok güzel bir iş yaptık gerçekten. Dizinin konsepti açısından yakın tarihle ilgili çok güzel konular işlendi. Hepimiz için güzel bir iş oldu."

* EZGİ ASAROĞLU (Rüya): "Benim için gayet keyifliydi. Özellikle seyircinin doğumundan itibaren gelişimine şahit olduğu bir karakterin genç kızlığını oynamak kendi adıma heyecan verici bir deneyimdi. Çok keyifli bir ekiple çok güzel bir işte çalıştım. Çok özel bir proje içinde olduğum için mutluyum."

Böyle bir ekip bir daha bulunur mu?

'Hatırla Sevgili'nin 'devrimci' Defne'si Belçim Bilgin Erdoğan, dizi biteceği için burukluk yaşadığını belirterek, "Gerçekten çok hüzünlüyüm. Böyle bir ekip bir daha biraraya gelir mi bilmiyorum. Biz burada bir aile olduk" dedi.

AŞKIMIZA ÖZENDİLER
*
Bu gece ekrana veda edeceğiniz için neler hissediyorsunuz?
Son bölüm senaryosu elimize gelince dizinin bittiğini anladık. Çok hüzünlüyüm gerçekten...

*
Defne karakterine gelen tepkiler nasıl?
Defne'yi çok sevip Deniz ile aşklarına özenen gençler oluyor. Hep olumlu tepkiler aldım. İlk bölümlerde kendi adıma skandal oynuyordum ama ilerledikçe kendimi beğenmeye başladım.

*
'Hatırla Sevgili' özellikle genç kuşak için önemli bir proje oldu herhalde...
O döneme dair toplumda ve özellikle gençlerde bir ilgi ve uyanış oldu. Ben de bir sürü şeyin daha farklı olduğunu rolü oynayarak gördüm. Başka türlü bu kadar derin hissedemezdim.

*
Eşiniz Yılmaz Erdoğan sizi nasıl buluyor?
İlk başlarda çok fazla eleştiriyordu. Zamanla ben de adapte oldum rolüme ve bu süreçte Yılmaz'ın bana çok yardımı oldu. Sonlara doğru daha iyi olduğumu söyledi ve 'Yaptın sen bu işi! Defne diye bir karakter var artık' dedi.

*
Bu projenin içinde kendinizi nasıl buldunuz?
Tomris Hanım Fransa'dayken bu projeden bahsetmişti. Fransa'da kalacaktım. Evlenip buraya gelince ve diziyi izledikçe 'Allahım ben de bu işte olmalıyım' dedikçe, haykırışımı duydu galiba. Birgün Tomris Hanım aradı ve 'Defne'nin büyümüş halini senin oynamanı hayal ediyorum. Sen ne diyorsun?' dedi. Ben de heyecanla 'Evet' dedim.

'GÜZ SANCISI'NDA BEN DE VARIM

* Peki yeni projeler var mı?
Tomris Hanım'ın sinema filminde yani 'Güz Sancısı'nda oynayacağım. Senaryo tam bitmediği için karakterim belli ama ayrıntıları belli olmadığı için açıklama yapmayı doğru bulmuyorum. Çok heyecanlıyım. Hikayeyi çok güzel buluyorum. Kadroda sevdiğim arkadaşlarımla oynuyorum.
 

Bu kadar ilgiyi başta biz de beklemiyorduk

İki yıl boyunca her cuma akşamı 'Yasemin' olarak evlerimize konuk olan Beren Saat: Bir döneme ışık tutup, rüzgar estirdik. Bu kadar ilgiyi başta biz de beklemiyorduk..
Her bölümü gençleri yakın tarihle tanıştırıp, orta yaşlıları da hüzünlendiren 'Hatırla Sevgili'nin 'Yasemin'i Beren Saat, dizinin Türkiye'de yarattığı etkiyi şöyle yorumladı: "Bu dizi geçmişimizi hiç bilmeyen ya da yanlış bilen insanların bilinçlenmesini sağladı. Bir rüzgar oluşturdu ve izleyiciyi yaşanan olaylarla ilgili kitaplar okumaya, belgeseller izlemeye yöneltti. Bu da bizim için çok sevindirici oldu."

ZAMANLAMA DOĞRU

* İki yıldır 'Yasemin'le iç içe olduğunuz diziniz bu akşam bitiyor. Neler hissediyorsunuz?
Genelde her projenin bitiminde burukluklar olur. Ama dizilerin de çok fazla uzamamasından yanındayım. Hikayeler tıkandığı zaman seyircilerin ve bizi sıkmaması için tadında bitirilmesi gerektiğini düşünüyorum ve çok fazla üzülmüyorum. Aslında doğru zamanda bitiyor.

*
'Hatırla Sevgili' tüm dizilerin arasında ayrı bir yere sahip oldu. Özellikle genç kuşağa yakın tarih hakkında bilgiler verdi...
Aslında farklı yaş gruplarından farklı tepkiler alıyoruz. Deniz Gezmiş'i vatan haini diye bilen insanların, bu ihtilallere yetişememiş genç neslin bilinçlendiğini görüyoruz. 'Hatırla Sevgili' izleyiciyi olaylarla ilgili kitaplar okumaya, belgeseller izlemeye yöneltti. Bunların geri dönüşümlerini çok fazla alıyoruz. O nedenle herhangi bir diziden çok fazla etki yarattı. İlk başlarda biz de bu kadar beklemiyorduk. Toplumsal bir bilinçlendirme ve hatırlatma oldu. Bir anlamda insanların empati kurmasını da sağladı. Bu da bizim için sevindirici oldu.

*
Peki 'Hatırla Sevgili' oyunculuğunuza neler kattı?
Okullu olmadığım için oynayarak öğreniyorum. Oynayarak gelişiyorum. Dizi çekmek genç bir oyuncu için çok büyük avantajlar taşıyor. Haftalık periyotta bir takım performanslar sergileyip, hemen izleme şansınız oluyor. Eleştirileri hemen yapabiliyorsunuz. Dizi çekmek çok büyük bir atölye çalışması bence.

FİLM BU YAZ ÇEKİLECEK

* Peki bundan sonra yeni projeler var mı?
Kesinleşen bir şey yok ama. Yaza doğru Tomris Giritlioğlu'nun 'Güz Sancısı' isimli bir sinema filmi çekmesini umuyoruz. Çok büyük bir proje olduğu için aksaklıklar çıkıyor ve erteleniyordu. Bu yaz olacak umuyoruz.

*
Orada nasıl bir karakteri canlandıracaksınız?
Gayrimüslim bir fahişeyi canlandıracağım. Bu de dönem filmi olacak. 6-7 Eylül'de 1955'de yaşanan olayları anlatacak. iki günde olaylardan nasıl etkilenildiğini ve bir aşkın iki günde neler yaşadığını anlatıyor. İlk sinema filmim olacak.

ARAŞTIRMA YAPACAĞIM

* 'Hatırla Sevgili' sizin için bu sinema filminin uzun bir provası gibi oldu...
'Hatırla Sevgili'de 1959 İhtilali'nden başladık, 60 İhtilali'ni anlatmak için de 6-7 Eylül'ü atlayarak geçemezdik... 'Hatırla Sevgili'ye başlarken de 1955 yılına dair bir takım belgeseller izledik. Kitaplar okuduk. Aslında konuya hakimim. Sadece biraz derinlemesine araştırma yapmam gerekecek.

*
Sinema filmi için hazırlık döneminiz oldu mu ?
Her gün sette olduğumuz hazırlanma olanağımız olmadı.

*
Filmde sizin dışınızda kimler var peki?
Tomris Hanım'ın net olarak saydığı isimler Murat Yıldırım, Belçim Bilgin Erdoğan ve Okan Yalabık. Filmin hazırlıkları başladı ama oyuncularımızın setleri devam ettiği için rol hazırlıkları henüz başlamadı.

(Sabah)

 • Yorumlar 6
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
 • Galatasaray'dan Nihat Doğan'a Cevap17 Şubat 2015 Salı 08:21
 • Mustafa Ceceli Özgecan'ın Katillerine İdam İstedi16 Şubat 2015 Pazartesi 11:33
 • Nihat Doğan'ın Özgecan Aslan'la İlgili Twitleri Tepki Çekti16 Şubat 2015 Pazartesi 09:19
 • Acun Ilıcalı Nihat Doğan'ı Survivor Kadrosundan Çıkardı16 Şubat 2015 Pazartesi 09:02
 • Nihat Doğan'a Twitter'da Tepki Yağdı15 Şubat 2015 Pazar 17:16
 • Demet Akalın Küfür Etti10 Şubat 2015 Salı 07:17
 • Can Bonomo'nun Twitter ve İnstagram Hesabı Hacklendi05 Şubat 2015 Perşembe 11:58
 • Ajdar'dan Sahte Twitter Açıklaması05 Şubat 2015 Perşembe 10:02
 • Pınar Altuğ İsyan Etti04 Şubat 2015 Çarşamba 16:31
 • Sinem Kobal Rezil Oldu04 Şubat 2015 Çarşamba 10:50
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Kral Magazin | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Haber Scripti: CM Bilişim